השוואה בין קעקוע לאיפור קבוע - האם קיים הבדל?


אין ספק כי עולם הקעקועים התקדם כברת דרך משמעותית עם השנים. תרבות הקעקועים לבשה ופשטה צורה בהתאם לנורמות ולגישות המשתנות שלפיהן פעלו העמים השונים בעבר. ההיסטוריה מציגה עדויות נרחבות לקעקועים שבוצעו על ידי עברים קדמונים, שבטים באפריקה, באיים הפולינזים ובמושבות רחוקות אחרות. היום ניתן לומר כי הקעקוע אינו משמש רק כאמצעי אמנותי וייחודי המעטר את הגוף, אלא גם ככלי משמעותי בתחום הקוסמטיקה הפרזנטואלית. למה הכוונה?

כולנו רוצים ביופי
הקוסמטיקה המתקדמת הצליחה לייצר פתרונות יעילים ומתקדמים המבוססים על מחקרים אינטנסיביים עבור שימור עור הפנים, אם על ידי טכניקות פילינג מתקדמות ואם על ידי שימוש בחומרים שונים המסייעים להאטה בתהליך ההזדקנות. כפי הנראה אין די בכך. עולם האסתטיקה מחפש התחדשות ושינויים נוספים על מנת לספק מענה למצבים שונים בהם נדרשת תשומת לב וטיפול במראה החיצוני. בנקודה זו נכנס עולם הקעקוע לפעולה.
מהו קעקוע?
כדי להבין כיצד יכולה טכניקת הקעקוע לשרת את לקוחותיה, חשוב להבין במה מדובר. הקעקוע נולד, בין היתר, מתוך הצורך האנושי לסמל אירועים ואמונות בדרכים שונות. קפטן קוק גילה מורשת אנושית ענפה זו והעז להביא אותה איתו, בחזרה אל אירופה בדמות טופאיה ואומיי, שני בני שבטים מטהיטי בה שהה במרבית הזמן. המונח קעקוע באנגלית-טאטו שאומץ על ידו ותייג את ציור הגוף, נגזר מהשפה בה דברו בני טהיטי ומבוסס על המילה המייצגת את הקעקוע-טאו טאו.

הקעקועים שצוירו בקרב אותם שבטים לא ייצגו רק משמעויות מיסטיות ואמונות, אלא היוו גם כלי לציון סמלים ומעשים בעולמם. קעקועים שונים ייצגו את טקסי ההתבגרות והמעבר מילדות לבגרות, כולל בגרות מינית. קעקועים אחרים ציינו מעמד, צוירו כעונש המוקיע את האדם הפושע משבטו, ציורו כדי לספר על העיסוק של בעל הקעקוע ועוד.

על כל אלה ניצח אלמנט אחד שעבר כחוט השני בין כל השבטים בכל אזור. הקעקועים היוו גם אלמנט מקשט שהיה נחשב אסתטי וייחודי. במאה שלנו אותה אסתטיקה ביצעה צעד משמעותי נוסף, אם באשר לערך האמנותי הייחודי ממנו נהנים בעלי הקעקוע ואם באשר לייעוד החדש שהתווסף משום העובדה כי מדובר בחומר הניתן להחדרה לעור ואינו דוהה בקלות (אם בכלל).

האם איפור קבוע הוא קעקוע קבוע?
אכן קיים הבדל בין איפור קבוע לבין קעקוע סטנדרטי והוא נובע בעיקר בשל הסיבה הבאה: קעקוע מתבצע על ידי החדרת חומר הפיגמנט הצבעוני או השחור אל שכבת העור העמוקה, הדרמיס. תהליך האיפור הקבוע מבוסס על דרך ההתנהלות של הקעקוע הסטנדרטי, אך החדרת הפיגמנט מתבצעת לשכבה עליונה יותר, לשכבת האפידרמיס.

הקעקוע הסטנדרטי נשאר לעד משום שמדובר בהחדרה לשכבה עמוקה שאינה מחדשת את עצמה כפי ששכבת האפידרמיס נוהגת (העור מתחדש על ידי החלפת תאים באופן קבוע ובין היתר גם התאים שנצבעו) לכן איפור קבוע נותר בעור עד שלוש שנים וניתן לחדשו.

לשם מה איפור קבוע?
מדובר בפתרון קל ונוח המספק מענה לבעיות כגון הלבנת הגבות, אי סדירות בצפיפות או חוסר בגבות(לדוגמה בשל מחלת האלופציה). מסגרת הגבות היא חלק משמעותי ממערך הפנים וכיום אין הכרח לוותר עליה. הצורך באסתטיקה חיצונית מקבל מענה בדמות השלמה טבעית של גבות על ידי החדרת פיגמנט מינרלי באמצעות מחטים מסוגים שונים בהתאם לאזור הנדרש לטיפול (איפור קבוע מתבצע גם באזור השפתיים). כאמור, מדובר בחומרים אחרים בהרכבם המוחדרים לעור בעת ביצוע קעקוע סטנדרטי ואיפור הקבוע.

תופעות לוואי כלליות- האם ישנן ומהן?
שני סוגי הקעקועים דורשים טיפול נכון לאחר ביצועם. שניהם נחשבים כואבים, אם כי מידת הכאב הינה אינדיבידואלית משום שסף הכאב שונה בין אדם לאדם. אזורים מסוימים נחשבים כואבים ואזורים אחרים פחות. שני סוגי הקעקועים נדרשים במשחה טיפולית לאחר ביצוע הקעקוע ולשמירה מפני זיהום וקלקול הקעקוע. האזור בו בוצעו שני סוגי הקעקועים עלול להיות מגורה אדמומי ומעט נפוח. תופעות לוואי אלה נעלמות לאחר כשלושים יום, פחות או יותר.

לסיכום, קעקוע מהווה אמנות גוף המייחדת את האדם עליה הוא מתנוססת ומוחדרת לשכבה הפנימית של העור, ואיפור קבוע הוא כלי טבעי לבעיות במראה החיצוני הנפתרות באמצעות החדרת הפיגמנט לשכבה עליונה יותר. הקעקוע אינו יורד אלא לאחר טיפול מיוחד כגון לייזר. האיפור הקבוע דוהה לאחר שלוש שנים ואפשר לחדשו.
 

השוואה בין קעקוע לאיפור קבוע - האם קיים הבדל

אפילציה  
אפילציה
 
 

 - מידע נוסף - 

 

נשמח לעמוד לשירותכם:

כתובת:
רח' הערבה 1 גבעת שמואל

טלפון:
072-33-80-644