מהי אלופציה אראטה סיבות וטיפול


המחלה שתוקפת בפתאומיות את שיער הגוף
מה היא מחלת האלופציה?


אלופציה אראטה (Alopecia Areata) היא מחלה שגורמת לנשירת שיער יכול להיות מיידית תוך יום או לאורך זמן קצר המתחיל בהתקרחות. בדרך כלל זה מופיע בקרקפת אך יכול להגיע לכל אזורי הגוף בו יש שיער, נשירת השיער די מהירה ומתרחשת כטלאים.

מי יכול לקבלה?
כל אחד בכל גיל יכול לחלות במחלת האלופציה אראטה אך לרוב מבוגרים או ילדים צעירים מקבלים אותה גברים ונשים כאחד.
 
סוגי אלופציה אראטה
המחלה מתאפיינת בדרך כלל בהתקרחות מקומית, אשר באופן פתאומי, מתחילה מנקודה קטנה, ומתפתחת להתקרחות גדולה יותר. הסוגים השונים של המחלה מתייחדים זה מזה בהיקף המחלה, ובמיקומה בגוף. 
  • אלופציה אראטה מונולוקולאריס - התקרחות בנקודה אחת בגוף.
  • אלופציה אראטה מולטילוקולאריס - התקרחות במספר נקודות בגוף.
  • אלופציה אראטה ברביאה - התקרחות בה נושר אזור הזקן בלבד.
  • אלופציה אראטה טוטאליס - התקרחות בה נושר כל שיער הקרקפת.
  • אלופציה אראטה אוניברסליס - התקרחות בה נושר כל שיער הגוף. כולל שיער הגבות, ריסים, בית השחי והמפשעה.
מה גורם לאלופציה?
הגורמים והסיבות לאלופציה אראטה אינן ידועות עד היום, מחקר נוכחי מצביע על כשל במערכת החיסון שגורם להתפרצות המחלה. באנשים הלוקים באלופסיה מאראטה מסיבות בלתי מזוהות המערכת החיסונית של הגוף משבשת היווצרות שיער נורמלי כאשר הוא תוקף את זקיקי השיער. בנוסף נראה כי לאלופסיה יש קשר לתורשתיות וכי לעיתים קרובות היא עוברת במשפחה מקרבה ראשונה אך יחד עם זאת מחלה זו אינה מדבקת.

יש הרבה בקהילה הרפואית אשר מאמינים כי ישנו קשר ישיר בין מחלת האלופציה למתח נפשי, אין הוכחה ישירה לכך אך ישנם מספר מחקרים שעוסקים בסוגייה וחלקם אף מציביעים על קשר שכזה.

תסמיני אלופציה
הסיפטומים העיקריים של אלופציה אראטה הם כתמים עגולים של נשירת שיער על הקרקפת, התסמינים יכולים להשתנות באופן דרמטי. חלק מהאנשים מקבלים קרחות (אלופציה אראטה אחידה) בעוד שאחרים עשויים לקבל התקרחות על הקרקפת מלאה (התקרחות טוטאלית). פחות נפוץ איבוד כל שיער הקרקפת והגוף (אלופציה אוניברסאלית). אנשים עם מחלת האלופציה אראטה מתאפיינים בדרך כלל עם מצב בריאות טוב.

כיצד מאבחנים אלופציה?
חשוב לגשת לרופא למחלות עור שיאבחן מחלה זו, ישנן מחלות אחרות שיכולות לגרום לנשירת שיער שניתנים לטיפול. רופא עור יכול לאבחן את מחלת האלופסיה אראטה באמצעות בחינה חזותית, הם מחפשים אחר סימנים מעידים בסביבת השיער. נקודות השבר בשיערות אשר קרובים בדרך כלל לקרקפת ולעיתים יש צורך בלקיחת ביופסיה שנבדקת תחת מיקרוסקופ.

אמצעי טיפול באלופציה אראטה
מצב כזה בדרך כלל חולף בתוך כמה חודשים – שנים, כמחצית מכל האנשים שנפגעו יגדל בחזרה השיער מבלי לקבל כל טיפול. עם זאת, המצב יכול לחזור בכל עת היות וההישנות נפוצה. ככל שנפוצה איבוד השיערות או משך זמן המחלה מתארך כך פוחתת הסבירות שהשיער יגדל בחזרה. רופא יכול לרשום מספר תרופות כולל קרמים וזריקות סטרואידים, אנשים רבים גם מגיבים היטב לתרופות המקדמות את צמיחת השיער. אין טיפול באלופציה אראטה אחד שעובד עבור כולם ועבור חלק מהאנשים הטיפולים אינם יעילים כלל והם צריכים רק לתת למחלה להתמשך אך בכל מקרה יש לדון באפשרויות עם הרופא שלך.

פרוגנוזה
תופעות מחלה זו בעיקר פסיכולוגית, נשירת שיער לעתים קרובות מובילה לדימוי עצמי ירוד. הקרקפת רגישה יותר לנזקי שמש עקב אובדן השיער. כמוכן, עקב אובדן שיער האף קדחת שחת ותנאים דומים להיווצרות אלרגיות יכולות להחמיר את המצב. בשל אי נוחות חברתית נשים רבות החולות במחלה זו תלבשנה פאות כדי לחזק את הדימוי העצמי ולא להוות מאין תגית של חולות בפומבי לכל אשר תלכנה.

מהי אלופציה אראטה סיבות וטיפול

אפילציה  
אפילציה
 
 

 - מידע נוסף - 

 

נשמח לעמוד לשירותכם:

כתובת:
רח' הערבה 1 גבעת שמואל

טלפון:
072-33-80-644